Тук ще получите нужната информация относно видовете автомобилни брони и тяхната функция. Ще разберете кои са най-честите повреди и какви са възможните начини да се справите успешно с тях. Важната информация:
- Роля и значение на бронята на автомобила;
- Видове брони – особености и предимства;
- Кога е наложителен ремонт;
- Време ли е за нова броня.
Смяна или ремонт на бронята? Информирайте се добре, преди да пристъпите към действие. С повече знания ще можете да вземете бързо и лесно правилното решение.
За какво служат автомобилните брони
Някога, в самото начало на съществуването им, броните е трябвало просто да предпазват външността на колата, защитавайки важните детайли и чупливите й части, като фаровете, например.
Функции и значение
В наши дни ролята и значението на автомобилната броня са нараснали драстично. Съвременните превозни средства се произвеждат с изключително здрави брони, чиято задача е надеждно да защитят от нараняване не само детайлите на автомобила, но и пътниците в него, дори и при по-сериозни сблъсъци.
При съвременните модели голямо значение за нивото на сигурност и защита имат аеродинамиката и дизайнът, с които са проектирани броните. Формите все повече се изменят, заедно с вложените в изработката материали. Целта на тези подобрения е при лек удар бронята да може лесно да възстанови формата си, благодарение на свойствата на меката и еластична пластмаса, от която е изработена. Въпреки всичко обаче при по-силен удар резултатът често е повреда – спукване и дори счупване на бронята.
Видове брони
Фабрични. Това са стандартните брони, които се поставят на автомобила в процеса на производство. Те са съвсем базови, без никакви модификации и аксесоари, като ледебки или допълнително осветление например. Най-често съдържат в покритието си минимално количество алуминий и стомана.
Алуминиеви. Тези брони са предпочитани основно за автомобили, които се карат извън градовете и асфалтираните пътища, тъй като са изключително леки и издръжливи. Друго тяхно основно предимство е, че не ръждясват вследствие на мокрене и натрупване на кал при шофиране в екстремни условия.
Стоманени. Този вид броня е изключително здрава и устойчива, издръжлива дори и на по-тежки удари. Освен това е и много удобна, ако искате да инсталирате допълнителни модификации по автомобила си, като офроуд осветление, лебедки или куки за теглене.
Смяна или ремонт на бронята?
Като част, изложена в най-голяма степен на удари, бронята често се чупи, пука, огъва и прочие. Какво трябва да направим, когато бронята ни се повреди? Да я залепим или да инвестираме средства в закупуването на нова?
Ремонт или лепене на брони се налага в случаите, в които или не можем да намерим подходящата резервна част, или повредите са частични и могат успешно да бъдат поправени с помощта на специалист.
Ремонт и боядисване на броня
След като вече сте решили да ремонтирате, първата стъпка е да определите дали е по-удачно да извършите ремонта на място или при свалена броня. Обикновено практиката е повредената броня да се демонтира, тъй като това значително улеснява работата. Детайлът се нагрява с подходящото оборудване, за да се отстрани деформацията и да се възстанови първоначалната й форма, след което проблемната зона се изшлайфва и обезмаслява. Следва нанасянето на специален кит за запълване на неравностите, който се нагрява с топъл въздух. Изчаква се, докато изсъхне изцяло. Последната стъпка е нанасянето на покритията – основно и лаково, а на финала бронята се полира. Резултатът е отлична броня, почти като нова, без нужда от излишни разходи за смяна!
Смяна на повредена броня
Все пак има случаи, в които това се налага. Но не се отчайвате! На пазара можете да откриете голямо разнообразие от предни и задни брони за автомобили в най-различни варианти, много често дори грундирани и оригинални. Ако имате късмет, ще намерите бързо нужната Ви броня. А ако я няма в момента в наличност, просто имайте търпение и изчакайте доставката.